14.1 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůVýrobaHlinikárna Slovalco definitivně zastaví výrobu primárního hliníku

Hlinikárna Slovalco definitivně zastaví výrobu primárního hliníku

Rozhodnutí je reakcí na vysoké ceny elektřiny a nedostatečné kompenzace ze strany státu.

Hlinikárna Slovalco v Žiaru nad Hronom definitivně zastaví výrobu primárního hliníku.

Čtěte také:

Jak hledat fotolokality

Čtěte také:

Jak se vrátit na Marshallovy ostrovy?

Čtěte také:

Anglická riviera - sluneční rozkvetlá oáza v deštivé krajině

Čtěte také:

Quito – hlavní město Ekvádoru

Čtěte také:

Australanka začala vyrábět mýdla z mateřského mléka, poptávka je obrovská

Čtěte také:

Nedostatek polovodičů vedl k celosvětovému nedostatku přibližně 18 milionů vozů

Čtěte také:

Pekaři varují. Pokud stát nepomůže, ceny vzrostou na historické úrovně

Čtěte také:

Útlum výroby aut se nezopakoval, je srovnatelný s minulým rokem

Rozhodnutí je reakcí na vysoké ceny elektřiny a nedostatečné kompenzace ze strany státu, na které v uplynulých dvou letech podnik upozorňuje.

Odstavení pecí se dotkne 300 zaměstnanců společnosti. TASR o tom ve středu za Slovalce informoval Peter Oťapka.

Bude Evropa dovážet z Číny a Ruska?
Slovalco své rozhodnutí vysvětluje tím, že vzhledem k vysokým cenám elektřiny pro rok 2023 je výroba hliníku v příštím roce pro podnik ekonomicky neudržitelná. Problémem jsou podle hlinikárny i nedostatečné kompenzace ze strany státu určené pro energeticky náročný průmysl, vysoké ceny emisních povolenek a nízké ceny hliníku.

„Slovensko nezavedlo konkurenceschopný rámec Evropské unie na kompenzaci nepřímých CO2 nákladů, což znemožnilo Slovalci uzavřít dlouhodobou smlouvu na dodávku elektrické energie. Pokud by Slovalco pokračovalo v provozu i po roce 2022, při současných slovenských rámcových podmínkách a vysokých cenách elektřiny by utrpělo značné finanční uvedl vedoucí divize primární výroby společnosti Hydro a předseda představenstva společnosti Slovalco Ola Saeter.

Slovalco patří mezi největší zaměstnavatele v Banskobystrickém kraji, v Žiaru nad Hronom má výroba hliníku přes 70letou tradici. Rozhodnutí o odstavení výroby se dotkne 300 zaměstnanců podniku a podle společnosti ovlivní i přes tisíc externích zaměstnanců v subdodavatelském řetězci.

„Hlinikárna Slovalco je zároveň klíčovým dodavatelem nejen pro slovenské, ale i evropské podniky. Odstavením výroby tak bude Evropa nucena hliník dovážet ze zemí jako například Čína nebo Rusko,“ konstatoval generální ředitel podniku Milan Veselý.

Pro zaměstnance dotčené odstavením výroby připravuje společnost několik podpůrných opatření.

Co bude se Slovalcem dál
Člen představenstva Slovalce a partner finanční skupiny Penta, která je menšinovým vlastníkem hliníkárny, Marián Slivovič ve středu pro média uvedl, že akcionáři neuvažují o stěhování podniku ze Žiaru nad Hronom. Plánují také nadále jednat s vládou o vytvoření takových podmínek, aby se výroba hliníku na Pohroní mohla v budoucnu opět spustit.

„Standardně ten proces trvá rok a je ekonomicky extrémně náročný. Znovurozjetí výroby stojí možná 100 milionů eur. Abychom se vůbec uměli bavit o tom, co se Slovalcem bude, musí být splněny dva předpoklady. Musí dojít ke korekci cen elektřiny v Evropě, druhá věc jsou podmínky pro to, abychom měli stejné konkurenční prostředí jako naši konkurenti v Německu a podobně,“ uvedl Slivovič.

Jak pro TASR uvedl Veselý ještě v polovině července, ve Slovalci by po odstavení primární výroby hliníku mělo fungovat pouze recyklační centrum pro zpracování procesního šrotu, které podnik uvedl do provozu letos. Klíčové zaměstnance potřebné pro případný restart výroby si společnost plánuje ponechat.

„Budeme dále přetavovat, vyrábět budeme zhruba 75 tisíc tun výrobků. Pro tento provoz potřebujeme řádově 130 lidí,“ upřesnil Veselý. Jak dodal, v případě, že se nerozhodne o restartu výroby, zbývajících přibližně 300 zaměstnanců bude muset dříve či později odejít.

Sulík kritizuje ministerstvo financí
Ministerstvo hospodářství na zprávu o odstavení výroby reagovalo kritikou ministerstva financí Igora Matoviče. To má podle resortu hospodářství jiné priority než slovenský průmysl a jeho konkurenceschopnost.

Hlinikárna podle ministra Richarda Sulíka přistoupila k nejhoršímu scénáři, kdy reaguje na neschopnost zavést konkurenceschopný rámec pro kompenzaci nepřímých CO2 nákladů.

„Mrzí mě, že přestože jsme o této situaci věděli, nenašli jsme s ministerstvem financí dohodu na tom, aby se zrealizovala adresná pomoc pro tak energeticky náročný podnik. Přitom přesně pro tyto účely zde máme environmentální fond, do kterého plynou tržby z prodeje povolenek CO2. O uvedenou kompenzaci ze strany státu se přitom firma dožadovala už téměř dva roky na ministerstvu financí,“ uvedl Sulík.

Podle ministra přitom jeho resort podnikl všechny kroky ke snížení poplatků v koncových cenách energií, které má ve své kompetenci.

Dnes oznámený krok Slovalce vnímá jako katastrofu pro celý slovenský průmysl. Odstavení pecí se dotkne nejen přibližně 300 přímých zaměstnanců, zasaženo bude dalších asi 2 500 navázaných pracovních míst.

Resort hospodářství zároveň upozorňuje na environmentální zátěž, která bude v případě dovážení komodity z Číny.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články