14.1 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůPodnikáníPřídavek na dítě se od ledna zvýší na 60 eur

Přídavek na dítě se od ledna zvýší na 60 eur

Opětovně se také zavede jednorázové zvýšení přídavku 110 eur pro prvňáky základních škol.

Přídavek na dítě se od začátku příštího roku zvýší ze současných 30 eur na 60 eur měsíčně. Vyplývá to novely zákona o přídavku na dítě, kterou schválil parlament.

Čtěte také:

Využijte dovolenou v zimě na lyžování a získáte následující výhody

Čtěte také:

5 věcí, které musíte vidět v Českém Švýcarsku

Čtěte také:

Mystická Česká republika – navštivte místa se silnou energií

Čtěte také:

Cykloexpedice českou Vysočinou

Čtěte také:

Bizarní zvyky národů z celého světa

Opětovně se také zavede jednorázové zvýšení přídavku na dítě v částce 110 eur pro děti, které poprvé nastoupily do prvního ročníku základní školy. Poskytování této dávky rodičům prvňáků na základní škole přitom od začátku příštího roku zrušil parlament schválením prorodinného balíčku Igora Matoviče.

„Předkládaný návrh zákona je vypracován v souladu s Programovým prohlášením vlády Slovenské republiky na období let 2021 až 2024, ve kterém se vláda zasadila o podporu rodiny, jako základní buňky společnosti, a přijetí s tím souvisejících opatření ke zlepšení finanční situace rodin s nezaopatřenými dětmi, zdůvodnili návrh poslanci za hnutí Jsme rodina, kteří novelu zákona do parlamentu předložili.

Z jednání parlamentu:
Při tzv. kroužkovném se zvolní režim pro rodiče. Úpravu zákona o financování volného času dítěte z dílny poslanců Olano schválilo plénum. Stejně tak má právní norma nastavit i vhodnější postup postihování záškoláctví žáků, čímž reaguje i na výhradu prezidentky SR Zuzany Čaputové. Namísto strhávání částky z přídavků na děti mají být podle předkladatelů rodiče v případě, že se vyskytne u jejich dětí záškoláctví nad určitou míru, sankcionováni ne přímo z přídavků na děti, ale ze svého příjmu, tak jak jsou sankcionováni v současnosti. Rozšířit by se měly důvody, které umožní dávat pokutu za přestupky, které jsou srovnatelné nebo odpovídají stejným důvodům, za které se podle platného zákona mají strhávat přídavky na děti.
Pobíratelům důchodu, kteří opatrují osoby s těžkým zdravotním postižením, se částka pečovatelského příspěvku od července příštího roku nebude krátit na polovinu. Vláda od druhé poloviny příštího roku nařízením zvýší částku pečovatelského příspěvku pro penzisty na 75 procent výše pečovatelského příspěvku, na který mají nárok osoby v produktivním věku. Od července 2024 bude výše pečovatelského příspěvku pro důchodce stejná jako částka příspěvku pro lidi v produktivním věku. Vyplývá to z novely zákona o peněžních příspěvcích na kompenzaci těžkého zdravotního postižení od poslankyně Jany Žitňanské (Za lidí), kterou schválil parlament.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články