7.6 C
Brno
Úterý, 13 května, 2025
DomůRady a NávodyDeset tipů, co číst na letní dovolené

Deset tipů, co číst na letní dovolené

Vybrali jsme zajímavé čtení (nejen) pro ženy.

Knihy jdou dohromady s každým měsícem roku, nejen s létem, ale během dovolených jsou pro mnohé neodmyslitelným společníkem.

Pokud ještě nevíte, které si letos sbalíte s sebou na prázdniny u moře či odpočinek na chalupě, připravili jsme seznam starších i zcela nových kousků, které stojí za to a mohly by se líbit (nejen) ženským čtenářkám.

Láska je jen slovo
Román rakouského spisovatele vyšel už v roce 1963, ale ani dnes neztrácí nic ze svého kouzla.

Rozehrává v něm dojímavý a hluboký příběh lásky mezi mezi mladým studentem Oliverem Mansfeldem a ženou vdanou za vlivného bankéře, shodou okolností přítele Oliverova otce.

Děj se odehrává v poválečném Německu, v prostředí soukromého internátu pro děti z dobře postavených rodin, které jsou zároveň velmi osamělé a prožívají své vlastní strasti i malé radosti.

V ústředí však stále stojí zakázaná láska s velkým otazníkem na konci.

Bohyně v každé ženě – Jean Shinoda Bolenová
Psychiatrička a jungiánská analytička J.S. Bolenová se v jedné z jejích nejúspěšnějších knih obrací k archetypem řeckých bohyň, které dřímou v každé ženě a mají dopad na jejich prožívání.

Aplikuje sílu mýtů na osobní životy a ukazuje, které rysy bohyň v nás sídlí. Zároveň přibližuje jejich legendární a mytologické pozadí.

Na základě archetypů v sobě může žena identifikovat, které rysy chce rozvíjet i na které by si měla dávat pozor. Autorka propojuje antické božské legendy a psychologii, čímž pomáhá nahlédnout do nitra každé ženy.

Najít se můžete v jedné, ale i ve více bohyních, které v nás střídavě přebírají moc – Athéna, Artemis, Hestia, Héra, Deméter, Persefona a Afrodita.

Na konci samoty – Benedict Wells
Příběh přátelství a velké, celoživotní lásky, působivě převyprávěný z pohledu minulosti.

Dominuje v něm pocit osamělosti, ztráty, nepochopení, trpké reality života, ale zároveň konečného usmíření.

Hlavní hrdina Jules retrospektivně vzpomíná na dětství, když ztratil rodiče, dospívání bez sourozenců, přátelství se spřízněnou duší Alvou, které mu i dlouhá léta po odloučení nedá spát.

Pokud máte chuť na bolestně milostný příběh bez přikrášlenosti a patosu červené knihovny, toto je vhodný adept.

Překrásný nový svět – Aldous Huxley
Nadčasový příběh, ve kterém čtenář najde množství paralel se současnou společností, vyšel v roce 1932.

Autor jej zasadil do vzdálené budoucnosti – Londýna v roce 2540. Jedná se o dystopický svět, ve kterém je vše přesně zorganizováno.

Emoce jsou nežádoucí, občané jsou rozděleni do kast, vyhrává technologie společnosti, mocní chtějí uniformizovat myšlení a sex je samozřejmou kategorií dosahování požitku. Právě s tímto se nechce smířit Huxleyho hlavní hrdina Savage, Divech.

Milovníci originální světové literatury, filozofie, futurismu a humanistických poselství si přijdou na své.

K moři – Petra Soukupová
Knížka s ideálním názvem pro dovolenou, při které relaxujete na pláži.

Česká autorka má briskní jazyk a její čtenáři řadu za řadou tvrdí, že umí pocity a vnitřní monology svých postav popsat tak dokonale, že se v nich dokáže najít doslova každý.

O mezilidských vztazích píše jinak, než byste čekali, iv této knize.

V centru prózy je několik hrdinů, obyčejných lidí, které spojují rodinné vztahy, ale přece jsou si lidsky vzdáleni.

Co se stane, když se jejich příběhy protnou při náhodné prázdninové cestě k moři?

Příběh služebnice – Margaret Atwoodová
Další román, který už má své roky, ale příběhem jakoby reagoval na současné dění.

Pokud jste náhodou v posledních měsících žili mimo civilizaci a neslyšeli ani jen o megaúspěšném seriálovém zpracování, začít můžete rovnou knihou.

Přenese vás do časově nespecifikované blízké budoucnosti Gileadu, totalitní společnosti na půdě někdejších USA. Fundalistický režim si udělal z žen, které jsou ještě schopny vynosit dítě, takzvané služebnice a nutí je souložit s veliteli.

Román mrazivě vykresluje, jaké to je, když jsou ženám odebrána jejich práva a jak se žije ve světě, ve kterém se musíte chovat, mluvit a oblékat podle předpisů.

Zpráva od mrtvého chlapce – Kateřina Holetzová
Pokud máte chuť číst něco napínavého, sáhněte například po novince „princezny slovenského krimi“.

Psychologický thriller Kateřiny Holetzové sleduje aféru učitelky a studenta, která naoko končí jeho smrtí.

Nic však není tak jednoduché, jak to vypadá a příběh postupně odkrývá mnohem více detailů, které změní váš první pohled na hlavní postavy. Autorka si dala záležet a svou třetí knihu pojala poutavě a promyšleně.

Jak jsme kdysi žili – Zora Mintalová Zubercová
Slovenská etnografka ve své čerstvé publikaci představuje obrazy každodenního života našich předků.

Navazuje jí na své dřívější dílo Tradice na Slovensku, které vyšlo v roce 2015.

Přestože se nejedná o románové čtení, dozvíte se spoustu zajímavostí z historie, která není až tak vzdálená.

Čtenářky se dostanou ik informacím, jak žili naši prastaří rodiče v jižních i severních regionech Slovenska, což byly jejich každodenní radosti i strasti, jak vypadal jejich volný čas i práce, jak se vzdělávali, oblékali či myli.

Dej mi tvé jméno – André Aciman
Pokud byste si měli letos vybrat k přečtení pouze jedinou knihu o lásce, klidně zůstaňte u této.

Dostanete se do první poloviny 80. let a letní idylky severoitalského venkova.

Právě zde se během horkého léta odehraje příběh 17letého Elia a 24letého Olivera, které pohlcuje vzájemná přitažlivost, touha i fascinace.

Několik intenzivních týdnů však skončí. Dokáže přežít letní láska i déle než jedno léto? A kolik snese člověk, ve kterém vře pod povrchem lavina citů toužící se dostat na povrch?

Macbeth – Jo Nesbo
Severské krimi je na Slovensku velmi oblíbené, nemluvě o jeho nekorunovaném králi Jo Nesbovi. Ve své novince rozehrává příběh na motivy Shakespearova MacBetha.

V případě Nesba jde o policistu s temnou minulostí, který se vypořádává s Hekate – vůdcem drogového kartelu a jeho posluchači, kteří místo lektvarů mísí nebezpečná narkotika.

A pak je zde ještě Lady, jeho milenka a majitelka luxusního kasina. Ambice, vášeň a zrada, tak typické pro shakespearovské dílo, nacházejí své místo iv současnosti.

A pokud nemáte Nesba zaškatulkovaného pouze jako „otce“ Harryho Holeho, může vás příjemně překvapit.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články