14.1 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůPrůmyslMajitelům se usnadní užívání pozemků a staveb

Majitelům se usnadní užívání pozemků a staveb

Vlastníci někdy neměli přístup na pozemek nebo ke stavbě vzhledem k ochraně sousedních pozemků.

Přinést příznivější podmínky pro vlastníky pozemků a staveb při užívání a obhospodařování jejich vlastnictví je cílem novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou v úterý schválili poslanci Národní rady SR.

Čtěte také:

Rakousko od pondělí 8. listopadu zpřísňuje pravidla pro neočkované

Čtěte také:

3 věci, které zažijete pouze v Záhřebu

Čtěte také:

Tel Aviv: Dovolená v Amsterdamu Blízkého východu

Čtěte také:

Neapol - Co vidět a je třeba se ho opravdu bát?

Čtěte také:

Zapomenutý východní Island

Čtěte také:

Labradorit

Návrh předložil poslanec za hnutí Jsme rodina Jaroslav Karahuta. V současnosti platný zákon podle něj vytváří překážky v řádné péči o pozemky a stavby nacházející se zejména v zastavěném území obce.

Upravuje se předkupní právo majitele pozemku
Důvodem je podle poslance často to, že vlastník nemá přístup na pozemek nebo ke stavbě vzhledem k ochraně sousedních pozemků a potřebný souhlas orgánu ochrany přírody.

Čtěte také:

Většina velkých ekonomik se nadále zpomaluje

Čtěte také:

Meta oznámila velké propouštění, klesají její příjmy

Novela upravuje předkupní právo majitele pozemku, který je v současnosti nucen nejprve oslovit stát i přesto, že ve svém bezprostředním okolí má osoby blízké, které by nadále užívaly vlastnictví tohoto pozemku tak, jak jej dosud užíval samotný vlastník.

Schválená právní úprava proto vytváří prostor pro upřednostnění blízké osoby vlastníka pozemků před státem, přičemž předkupní právo zůstává zachováno, pokud by šlo o prodej pozemků jiné než blízké osobě.

Ochrana území se souhlasem vlastníka pozemku
Zároveň se upravuje povinnost pro orgán ochrany přírody a krajiny získat písemný souhlas známého vlastníka se záměrem vyhlásit chráněné území, zóny chráněného území nebo chráněný strom.

Odstraňuje se také ustanovení zákona o zákazu pohybování mimo vyznačený turistický chodník na základě požadavku široké veřejnosti.

„Takové ustanovení vedlo k tomu, že určité osoby na základě souhlasu ochrany přírody zprostředkovaly turistům pohyb mimo vyznačený chodník za poplatek,“ zdůvodnil Karahuta. Zákon vstoupí v platnost 1. prosince 2022.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články