16.6 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
DomůVýrobaPekaři varují. Pokud stát nepomůže, ceny vzrostou na historické úrovně

Pekaři varují. Pokud stát nepomůže, ceny vzrostou na historické úrovně

Ceny energií vedou ke zdražování výrobků a hrozbě zastavení výroby pro některé pekaře.

Pokud stát nepomůže, cena chleba a pečiva vzroste na historické úrovně. Ceny energií nutí pekaře zvyšovat odbytové ceny a přemýšlet io zastavení výroby.

Pekaři při vysokých cenách energií totiž přestávají být schopni garantovat kontrakty. Uvedl to Slovenský svaz pekařů, cukrářů a těstovinářů.

Neexistují kompenzace
Dodavatelé energií chtějí od pekařů, cukrářů a těstovinářů zálohy na energie, ti ale čelí finančním problémům.

„Stát se na nás doslova vykašlal během pandemie, od začátku války nebyl schopen nijak pomoci a my nedisponujeme žádnými rezervami. Řetězce platí 14 až 30 dní po dodání zboží. Za první pololetí byla většina našich provozů ve ztrátě a ztráty se každým měsícem navyšují. v dubnu letošního roku jsme představili dílčí řešení situace agroministrovi i premiérovi a ti nebyli schopni dodnes udělat absolutně nic. Nové kompenzační schémata pro potravinářský sektor stále neexistují,“ zdůraznil Milan Lapšanský, předseda představenstva svazu.

Dražší energie
Pekaři, cukráři a těstovináři se podle něj přitom neboří jen s několikanásobně dražším plynem či elektřinou, ale také cenami dalších vstupů.

Například ceny oleje vzrostly v průměru o dalších 70 procent, droždí o 100 procent, cukru o téměř 70 procent a másla o 80 procent.

Agroresort ani Úřad vlády nebyly schopni navrhnout vlastní kompenzační řešení, ale ani využít ta, která jim například pekaři představili.

Země v EU přitom již zastropovaly ceny elektrické energie na úrovních od 120 do 160 eur či snížily DPH na ceny plynu.

Slovenští výrobci však stále musí nakupovat elektrickou energii a plyn za ceny na burzách za násobně vyšší částky.

Svaz ve středu jednal s ministrem zemědělství Samuelem Vlčanem. Pekaři kritizovali nepřipravenost státu.

„Agroresort ani vláda nemají připravena žádná zásadní kompenzační opatření pro potravinářský sektor. Ministr Vlčan zdůvodnil nečinnost nedostatkem své ‚politické síly‘ v rámci koalice. Toto je naprosto neakceptovatelné. Přestaneme-li vyrábět chléb a pečivo, jako například kolegové v Česku, kde již zastavilo výrobu 9 středních a větších pekáren, ptáme se, začnou péct pro obyvatele lidé zodpovědní za vedení státu nebo přímo úředníci?“

Pekaři považují finanční pomoc od státu za nezbytnou.

„My už prostě nemáme odkud brát finance a v situaci, kdy od nás začínají ptát dodavatelé energií zálohy, vážně zvažujeme, zda nezavřít provozy. Pokud stát nepomůže, je sporné, zda se pekárny ještě někdy otevřou,“ zdůraznil Lapšanský.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články