Návrh podpořilo 136 ze 138 přítomných poslanců.
Možnosti státní podpory podniků se rozšíří o dotace na vysoké ceny elektřiny a plynu. Vyplývá to z novely zákona o poskytování dotací v působnosti Ministerstva hospodářství ao rozpočtových pravidlech veřejné správy, který schválilo plénum Národní rady.
Návrh podpořilo 136 ze 138 přítomných poslanců.
Čtěte také:
Využijte dovolenou v zimě na lyžování a získáte následující výhody
Čtěte také:
5 věcí, které musíte vidět v Českém Švýcarsku
Čtěte také:
Mystická Česká republika – navštivte místa se silnou energií
Čtěte také:
Cykloexpedice českou Vysočinou
Čtěte také:
Bizarní zvyky národů z celého světa
„Cílem návrhu zákona jsou legislativní úpravy, které jsou potřebné k tomu, aby Ministerstvo hospodářství mohlo poskytnout pomoc podnikům zasaženým krizí, ke zmírnění negativního vlivu vysokého nárůstu cen elektřiny a plynu,“ uvedl resort hospodářství v důvodové zprávě ke schválenému zákonu.
Firmy budou muset o dotaci požádat. Maximální výši dotace, oprávněné období na dotaci a oprávněný náklad na určení výše dotace určí ministerstvo ve výzvě k předkládání žádostí. Na dotaci nebudou mít nárok firmy, na které se vztahují sankce přijaté EU.
Čtěte také:
Překyselení těla - projevy a důsledky
Čtěte také:
Podpora EU pro uhelné regiony nepomohla příliš klimatické transformaci
Zákon zavádí povinnost pro dodavatele elektřiny, dodavatele plynu, provozovatele distribuční soustavy nebo provozovatele distribuční sítě poskytnout ministerstvu součinnost potřebnou k posouzení žádosti o dotaci. Částku za megawatthodinu plynu a elektřiny pro určení výše dotace stanoví nařízením vláda.
Novela zákona zároveň umožňuje, aby se mohly běžné výdaje na podporu poskytovanou z výdajů státního rozpočtu z důvodu kompenzace zvýšení cen plynu a elektřiny rozpočtované v roce 2022 a 2023 použít do konce roku 2024. Účinnost zákona má nastat dnem jeho zveřejnění ve sbírce zákonů.
Plénum současně neschválilo usnesení k doplnění tohoto zákona, které předložil poslanec Směru Blanár. V usnesení se uvádělo, že energetická krize je důsledkem sankcí přijatých vůči Ruské federaci, přičemž státy EU včetně Slovenska vynakládají na kompenzaci krize miliardy eur. Blanár chtěl, aby parlament požádal Evropskou komisi o vynaložení maximálního úsilí na prosazení mírové strategie ukončení války na Ukrajině.
Parlament rovněž schválil i možnost speciálního způsobu hlasování v souvislosti s covidem. Ten bude platit iv referendu týkajícím se předčasných voleb. Jedná se o návrh zákona, který umožňuje podobný postup jako při nadcházejících samosprávných volbách.