14.1 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůRady a NávodySvatební cesta: Kam cestovat za exotikou, co zkusit v Evropě a na...

Svatební cesta: Kam cestovat za exotikou, co zkusit v Evropě a na Slovensku

Romantiku naleznete doma iv zahraničí.

Poslední píseň dohrála, hosté jsou už s výslužkami doma, vysněné šaty visí opět v půjčovně či doma v šatníku a koloběh všedních dnů se pomalu rozjíždí. Pokud se ještě nechcete rozloučit s pohádkovým životem nevěsty, prodloužit si jej můžete plánováním svatební cesty.

Čtěte také:

Freeride v oblasti Dachstein - Krippenstein

Čtěte také:

Maledivy, vše co potřebuješ vědět o dovolené bez cestovky

Čtěte také:

Ostrov Madagaskar: Zajímavosti, dovolená, rady pro cestování v kostce

Čtěte také:

Nejteplejší a nejchladnější světová místa

Čtěte také:

Nejlepší neobvyklé aktivity v Jižní Africe

I když tomu tak může vypadat, svatební cesta není jen výstřelkem posledních let a touhou po přežití romantických filmů na vlastní kůži. Ve skutečnosti jde o poměrně starý zvyk – zrodil se ještě v začátcích 19. století ve Velké Británii.

Mladé páry z vyšších vrstev po svatbě vycestovaly, aby navštívili rodinu či přátele, kteří se svatby osobně nemohli zúčastnit.

Čtěte také:

5 TIPŮ na ozdobený bílý stromek

Čtěte také:

Suchá pokožka kdekoliv na těle může mít snadné řešení

Čtěte také:

Kvalita šicího stroje na prvním místě

Čtěte také:

Deset tipů, co číst na letní dovolené

Čtěte také:

Šest osvědčených aplikací pro rodiče

Čtěte také:

Jak vypadat dobře na fotkách

Čtěte také:

První republika v Praze: Jak se přesunout v čase v Česku?

Později se tento zvyk přenesl i do nižších kruhů. Samozřejmě za předpokladu, že si to pár mohl dovolit.

Léty se význam svatebních cest změnil z návštěv rodiny a přátel k překvapení pro nevěstu. Hlavním organizátorem prvního manželského výletu byl ženich, který měl za úkol vybrat destinaci a celou dovolenou naplánovat.

Všechno to měl udělat tak, aby o tom novopečená manželka netušila a svatební výlet pro ni měl až do poslední chvíle zůstat tajemstvím. Dnešní svatební cesty si novomanželé plánují většinou spolu, případně líbánky dostanou jako dar od svých hostů.

Zejména nešlápnout vedle
Mnoho párů je přesvědčeno, že synonymem svatební cesty je luxusní resort na Maledivách s vilkou přímo v oceánu, s procházkami po bílém písku při kýčovém západu slunce a barevnými koktejly servírovanými přímo do bazénu.

Svatební cesta je však v první řadě o tom, aby novomanželé strávili čas spolu a v prostředí, které jim bude oběma vyhovovat.

Kde je psáno, že svatební cestu nemůžete strávit na roadtripu po Evropě či treky v amazonském pralese? My jsme pro vás připravili tipy, jak strávit svatební cestu na tři různé způsoby.

EXOTIKA
Bali
Ano, v prvním případě zůstaneme u exotické destinace, která je lákadlem pro mnoho párů. Představa úniku ze všedních dnů ke sluncem zalitým plážím, palmám a vlnám oceánu je dokonalá.

Exotika však může být i úplně jiná a pravděpodobně vás překvapí, že podle více svatebních portálů je destinací číslo 1 pro rok 2018 Aljaška.

Ledovci poseté hory, mrazivé pláže a divočina stále velmi málo poznamenaná zásahem turistů se jeví jako ideální možnost pro všechny dobrodružné povahy.

V dalších doporučeních budeme tradičnější a prstem po mapě se přesuneme jižněji, do karibské oblasti. Mezi stále populárnějšími ostrovy jsou Jamajka, Svatá Lucie, Barbados či Aruba, které patří mezi nejžhavější kandidáty na líbánky.

TIP:
Karibské pláže sice patří mezi nejkrásnější na světě, tyto destinace však nejsou nejlevnější. Máte-li omezený rozpočet, vydejte se směrem do Asie. Najdete tam nádhernou přírodu, milé lidi, skvělé jídlo a zejména příznivé ceny. Naším tipem je Bali, které je na svatební cestu jako stvořené. Kromě pláží doporučujeme i výlet do vnitrozemí, slavného Ubudu, kde uprostřed rýžových polí naleznete řadu hotelů různých cenových kategorií. Hezký svatební apartmán v komplexu s bazénem si pronajmete již od 30 eur a pokud si chcete dopřát luxus, vilku s privátním bazénem si v mnoha resortech umíte pronajmout již od 150 eur za noc.

EVROPA
Cinque Terre
Zatímco je pro Američany či Australany Evropa vysněným cílem, našinci romantický potenciál evropských destinací často podceňují. Nejvíce navštěvovanou krajinou je v souvislosti se svatebními cestami Řecko a legendární Santorini, my vám však radíme se ostrovu minimálně na vrcholu sezóny vyhnout.

V případě tohoto ostrova se fakt, že si právě užíváte svatební cestu, vyplatí zamlčet. Podnikaví Řekové vše rádi zpeněží a v případě líbánek předpokládají, že lidé finance až tak neřeší, a proto se své ceny neštítí zvyšovat.

Druhou nejvyhledávanější zemí je Itálie, která ideálních míst pro svatební cestu nabízí hned několik.

Největším hitem posledních let je Cinque Terre plné barevných domků, útesů, úzkých uliček a stylových kaváren. Nezklame vás ani Amalfské pobřeží, Řím, Florencie či Benátky.

TIP:
Pokud vás nelákají rušná města a místa, unikněte před davy do Toskánska. Nádherné vinice a rozsáhlé olivové háje, pizza, pasta a ta nejchutnější vína. Nelekněte se ani řečí, že Toskánsko je drahé a dovolit si ho může jen horních deset tisíc. Nádhernou kamennou vilku uprostřed přírody umíte najít i za dostupné ceny, ale je třeba hledat přes regionální stránky. Nám se nejvíce osvědčilo Agriturismo.it, kde najdete řadu nabídek včetně malých místních statků a usedlostí, které ubytovací služby jinde nenabízejí. Útulný apartmán v regionu Chianti si pronajmete již od 50 eur.

SLOVENSKO
Výhled na Štrbské pleso (zdroj: Grand Hotel Kempinski High Tatras)
Při výběru destinace na romantickou svatební cestu určitě nepodceňujte ani Slovensko. Krásná příroda, skvělé jídlo, rozmanité zážitky, to vám snad ani nemusíme zdůrazňovat.

I v oblasti služeb Slovensko pokročilo, a tak iu nás najdete řadu hotelů a resortů nabízejících zajímavé svatební balíčky. Města, hory, koupele, adrenalin – když se lépe rozhlédnete, určitě si pro sebe najdete to pravé.

TIP:
Věděli jste, že ocenění pro nejlepší destinaci na svatební cestu v soutěži International Hospitality Awards pro letošní rok putovalo právě na Slovensko? V soutěži zazářilo Štrbské Pleso a jeho architektonická dominanta Grand Hotel Kempinski High Tatras. Porotu přitom zaujala nejen zrenovovaná historická budova, ale zejména nádherné prostředí s výhledem přímo na jezero, krásné pokoje či netradiční wellness. Ano, je to přesně ten hotel, kde si svoji svatební party užíval i Peter Sagan s manželkou Kateřinou.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články